Karındeşen Jack, 1888 yılında Londra’daki Whitechapel semti ve çevresindeki çoğunlukla fakir bölgelerde faal olduğuna inanılan kimliği tespit edilememiş bir katile verilen en genel isimdir.

Karındeşen Jack Toplam Mağdur Sayısı

Genelde Ripperologlar tarafından (davayla yakından ilgilenen insanlar), beşli olarak bilinen beş cinayet olduğu kabul edilir. Ancak, 1 numaralı cinayetin meydana geldiği günlerde, basına bundan böyle “başka” bir cinayet deniyordu. Polis 1891’de Karındeşen Jack the Ripper’ın nezareti olarak cinayetleri hala düşünüyordu. 13 Şubat 1891’de Francis Coles’in öldürülmesi basının ve yetkililerin çalışmalarına inanıyordu. Her şeyden önce, basın 11 cinayeti Ripper Jack’e göndermişti. Polly Nichols 31 Ağustos 1888’de sonunu buldu ve ilk kanonik cinayetti. İkili olduğu için Polly için güçlü bir durum var. Martha Tabrum (aynı zamanda onun ortak kanunu adı Turner tarafından da bilinir), 6 Ağustos’ta, bilinmeyen bir katilin elinde öldü. Karnına ve boynuna 39 bıçak yarasını aldı ve elbisesi ya cinsel ilişkiye işaret etti ya da katilin yaralarını sarsması için elbisesini kaldırdı (daha sonra cinsel birleşme olmadığı belirlendi). Kanonik beş cinayete benzeyen benzerlikler, özellikle kasık ve üst pelvik bölgeye yapılan saldırılardır. Altı kanonik olmayan cinayetten Martha Tabrum, Karındeşen Jack the Ripper tarafından işlenmenin en iyi şansına sahip.

Karındeşen Jack’in Orijinallik Ripper Harfleri

Medya ve polis “Karındeşen Jack” den olduğu iddia edilen 700’den fazla yazışma aldı. İki tanesi Ripperologists tarafından güvenilir kabul ediliyor. Notoriety kazandıran ilk mektup, Merkez Haber Ajansı’na gönderilen meşhur “Sevgili Patron” mektubu oldu. Ekli imza “Ripper Jack”, mektupta “bir sonraki (kurban) kulağı kapatma” tehdidinde Catherine Eddowes’in öldürülmesiyle notoriety oldu. Mektubun gerçek yazarı bir sır olarak kalır. Üç tanınmış polis memuru, bir gazetenin mektubu yazdığını belirtti. Londra Büyükşehir Polis Teşkilatı Özel Şube Müdürü John Littlechild tarafından yazılan kişisel bir mektup daha ileri gitti ve aslında onu yazan gazeteci ismini verdi: “Bullen” (gerçek adı Thomas Bulling). Polisin gerçekten “Sevgili Patron” mektubunun kökeni olduğunu bilip bilmediği tartışılıyor, ancak 1888’de polis bunun bir aldatmaca olduğunu düşünüyordu. Whitechapel Vigilance Komitesi Başkanı George Lusk, “Başka bir kayda değer bir mektup aldı. Cehennemden. ”Kabaca yazılmış mektupta, yazarın bir kurbandan (Catherine Eddowes) geldiğini iddia ettiği yarım böbrek vardı. Bir doktor, böbreğin yaklaşık 45 yaşında bir kadına ait olduğunu ve alkolizmden muzdarip olduğunu belirtmiştir (başka bir deyişle, Eddowes). Ancak, bu zamanda tıbbi olarak sonuçlandırmak neredeyse imkansız olurdu. Mektubun davayı kaplayan biri yerine katilden avlanan birine gitmesi ilginçti, ancak Lusk mektubu bir aldatmaca olarak kabul etti. Karındeşen Jack’in Ripper yazışmasının hiçbirinin gerçek katil tarafından olmaması mümkün.
Karındeşen Jack Züppe miydi?

Karındeşen Jack Katil Solak Değildi

Jack the Ripper, Billy the Kid ile birlikte en ünlü güneybatı katili olabilir. Ama elbette, Bilişsel bilginizden Billy’nin sağ elini koruduğunu biliyorsun. Ripper’ın Jack’i de muhtemelen çoktu. Ripper’ın Jack’in bir öz olarak tanımlanması ilkesi Dr. Rees Ralph Llewellyn’den geliyor. İlk kurban olan Polly Nichols’un post mortem’ini yaptı (ya da belki bu listede ne hissettiğine bağlı olarak). Özel pasaj: “… boğazının soldan sağa doğru kesilmiş olması, solda iki ayrı kesim, rüzgar borusu, bülbül ve omuriliğin kesilmesi; sağ alt çenede bir başparmak, görünüşte bir sol çukur üzerinde bir çürük, karın sağ taraftaki kaburgaların alt merkezinden açık kesilmiş, pelvis altında mide solunda, orada yara pürüzlü; omentum veya midenin kaplanması da çeşitli yerlerde kesildi ve özel parçalar üzerinde iki küçük bıçak; Görünüşe göre güçlü bir bıçakla yapılmış; solak bir kişi tarafından yapılmış olması gerekiyordu; ölüm neredeyse anında. ”Dr. Llewellyn’in katilin solak olduğuna dair iddiası boyun morarmalarına ve kesimlerin yönüne dayanıyordu (soldan sağa – Jack’in kurbanlarının boğazlarını arkadan kestiği anda düşünülüyordu), ama bu gözlemler ne kadar yakındı? Times ve The Telegraph’a göre (1 Eylül 1888), doktorun “koronerin emirlerini alana kadar gerçek bir post mortem yapamayacağını” belirtmektedir. Başka bir deyişle, Dr. Llewellyn katilin, taşınmadan önce solak olduğuna karar verdi. Otopsi o zaman solcular en iyi şüphe ile görüldü ve genellikle Şeytan ile ilişkilendirildi. Erken kriminoloji uzmanı Cesare Lombroso, sol elini kullanan insanların sağ elini taşıyan kardeşlerinden üç kat daha fazla suç işlediğini iddia etti. Suç mahallindeki daha fazla çalışma, Karındeşen Jack’in kurbanlarını önden vurduğunu, sonra da onları toprağa indirdiğini gösterdi. onlar. Bu, Llewellyn’in teorisiyle çelişiyordu ve doktor daha sonra kendisini geri çekmişti, ancak sözde “sinistral teori”, halkın hayal gücüne hâlâ yakalanmıştı ve anti-lefty önyargı, bu mücadeleyi zorlaştırdı.

Karındeşen Jack Doktor Değil

Daha tanınmış teorilerden biri, Kraliçe Victoria’nın kendi doktoru olan Dr. William Withey Gull’da Whitechapel cinayetlerini iğneliyor. Bu, Steven Knight’ın The Final Solution adlı kitabına dayanan Alan Moore’un grafik romanına dayanan From Hell filminde tasvir edilen hikaye. Film aslında oldukça iyi, grafik romanı daha da iyi ve her ikisi de davaya gelince tamamen ve umutsuzca yanlış. Şövalye teorisine göre, cinayetler kraliyet skandalı, törensel bir cinayeti içeren bir masonik komplonun parçasıydı. dev bir kapak. Gull, ilk olarak 1890’larda İngiliz aristokrasisini malign etmek için güçlü bir politik motivasyona sahip olan birkaç Amerikan gazetesi tarafından şüpheli olarak yakalandı. Gull’un tıpta kadınlara katılımı konusundaki savunuculuğu da şüpheli bir figür yaptı. 1816 yılında, Dr. Gull, Ripper cinayetleri cinayeti sırasında 71 yaşındaydı (tanıklar, katilini 30’lu yaşlarına koydu). Polly Nichols’un öldürülmesinden 11 ay önce felç geçirdi ve onu inanılmaz derecede zayıf bir sağlık durumuna soktu. Dahası, komplo, Masonik kayıtların kesinlikle olmadıklarını gösterdiğinde, Freemason’lu bazı yüksek dereceli bireylere dayanır. Dr. Gull en çok Jack the Ripper değil. Kurbanlar üzerinde işlenen mırıltılar uterusun, böbreklerin ve diğer organların dikkatli bir şekilde çıkarılmasını içeriyordu ve bu gerçek birçok kişinin Jack’in Ripper’ın bir doktor olması gerektiğine inanmasına neden oldu. Bununla birlikte, anatomi bilgisi, suçluların kamuoyu disiplinlerini inceleyerek layman tarafından kazanılmış olabilir ve aynı zamanda anatomik bilgiye sahip başka meslekler de vardı — tarihçi William Stewart 1939’da katilin bir kadın, “deli bir ebe” olabileceğini iddia etti.


Kaynak: https://www.guncelicerik.com/2018/04/karindesen-jack-hakkinda-ilginc-bilgiler.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here