Sohbet ederken kullandığınız dil sizi karşı tarafa tanıtacak başyapıtlardan biridir. Mesela x kişisiyle ilk görüşmeniz ve sizin nasıl konuştuğunuz hatta kurduğunuz cümleler karşı tarafa direk olarak aktarılacaktır. Bu sebepten dolayı özellikle bir kişiyle ilk konuşmamız ve adabımız geri kalan günler için büyük rol oynar.

Sohbet ederken kullanılan dil insanın karakterini tanıtmak yanı sıra nasıl bir psikolojik durumda olduğunu da kısmen belli eder.

Mesela karşınızdaki kişi daha cümleniz bitmeden direk cevap vermeye başlıyorsa büyük ihtimal heyecanlı veya sinirli bir kişiliğe sahiptir ve eğer bu durum artarsa konu saygısızlığa kadar gidebilir.

Genel olarak günlük konuşmalarınızda eğer karşınızdaki insan uzun zamandır sizi tanıyan birisi değil ise içinizde yaşadığınız duyguları dışa vurmamak ve konuşmanıza yansıtmamak daha sağlıklı olabilir. Karşınızdaki insan henüz yeni tanıştığınız ve yanlış anlamaya müsait bir insan ise o an ki içinizde yaşadığınız gibi sohbet etmeniz karşı tarafı incitebilir hatta ilerleyip karşılıklı tartışmalara gidebilir. Bir kişiyle ilk konuşmanız (sohbet etmeniz) dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir.

Sohbet Ederken Kullanılan Dil Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Ses tonuna
  • Diksiyon bozukluğu olmadığına
  • Kurduğunuz cümlelerin kırıcı ve asabi bir tavır sergilemediğine

Dikkat etmek sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır. Ortam Sohbetin ederken dikkat etmeniz gereken önemli bir husus da konuşurken elinizi kolunuzu çok fazla oynatmamanız olacaktır, çünkü bu hareketler siz istemeden yapsanız dahi yanlış anlaşılmaya müsait hareketlerdir ve hoş karşılanmaz.

İyi Bir Sohbet Diliyle Yapabilecekleriniz

  • Herhangi bir iş başvurusunda bir adım öne çıkarsınız
  • Düzgün ve akıcı bir sohbet dili ile saygınlık kazanırsınız
  • Kullandığınız dil ve düşünerek söylediğiniz cümleler sizi hoş olmayan olaylarla karşı karşıya bırakmayacaktır
  • Hoş olmayan bir durumdan diliniz akıcılığı ile çabucak kurtulacağınız da bir gerçektir.

Eğer konuşma stilinizi ve cümlelerinizi beğenmiyorsanız, diksiyon dersleri ve bolca kitap okuya bilirsiniz. Kitap okuma konuşmayı akıcı bir hale getirmesinin yanı sıra, iyi cümleler ve anlamlı konuşmalar yapabilmek için de önemli bir rol oynar. Okuduğunuz kitabın sayısı arttıkça, daha iyi anlaşılacağınızı garanti edebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here